Projekty‎ > ‎

YE "Health Academy", 7-15.10.2015, Rodekro, Denmark

opublikowane: 10 maj 2017, 01:32 przez Opus Humanum   [ zaktualizowane 10 maj 2017, 01:34 ]
W dniach 7-15 października 2015 Stowarzyszenie Opus Humanum uczestniczyło jako organizacja partnerska w wymianie młodzieży "Health Academy" w Rodekro w Danii. 25 młodych osób z 5 krajów: Danii, Grecji, Polski, Rumunii i Słowenii spotkało się, aby dowiedzieć się, jak można promować zdrowy styl życia. Wynikiem pracy młodzieży jest międzynarodowa książka kucharska zawierająca przepisy zdrowej kuchni z krajów biorących udział w wymianie. Projekt oparty był na metodach edukacji pozaformalnej i finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Poniżej wspomnienia dwójki uczestników wymiany:

 

Health Academy, wymiana mlodziezowa w Danii zwróciła moją uwagę na coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem młodego społeczeństwa europejskiego. Podczas takiego projektu, który zawsze jest wielowymiarowym, rozwijającym spotkaniem wielu młodych ludzi z różnych europejskich krajów mieliśmy świetną okazję , aby wymienić się krajowym i lokalnym doświadczeniem, przeprowadzić ciekawe analizy, przyjrzeć się liczbom nt. jakości zdrowia oraz opieki medycznej oraz wypracować podstawowe rekomendacje, które mogą być implementowane na lokalnym oraz osobistym poziomie, aby zadbać należycie o to co prawdziwie cenne w naszym życiu - nasze zdrowie.

Ośmiodniowe wydarzenie przybliżyło aspekty problemów zdrowotnych tj. otyłość wśród młodych, brak aktywności, bardzo niska jakość jedzenia kupowanego w marketach ale również problemów mentalnych / psychicznych coraz mocniej gnębiących wysoko rozwinięte społeczeństwa europejskie.

Czy wiecie, że około 2-4% młodych ludzi w wieku do 30 lat cierpi z powodu depresji, bardzo często nierozpoznanej, przeważnie niezrozumianej - czy możesz pomóc takiej osobie? Z pewnością, gdy wiesz jak rozpoznać jej objawy oraz wymienić się osobistym doświadczeniem z podobnych sytuacji, jesteś dużo bardziej kompetentny, aby zareagować w odpowiedni sposób.

W ten sposób podjęliśmy się tematów depresji, bulimii, anoreksji oraz cyberbullingu.

Każdy taki projekt to wyjątkowa szansa poznania ludzi z innej kultury, pracy nad komunikacją w obcym języku, pracy w grupie i przywództwa. Spędzając czas pracując w metodologii nieformalnej edukacji nie wykluczasz, ale wspólnie budujesz i tworzysz wartość pracy.

Z Danii zabieram ze sobą fantastyczny krajobraz, bardzo zdrowe jedzenie oraz przepisy, wiele poznanych osób, kilku nowych przyjaciół i ciekawe szersze perspektywy na przyszłość.

Arek

 

Właśnie wróciłam z projektu, który prawdopodobnie na zawsze zostanie w moich wspomnieniach. Poznałam niesamowitych ludzi i teraz jedyne co mogę zrobić to czekać na kolejną szansę aby ich zobaczyć ponownie. Mieliśmy czas na zabawę i mieliśmy czas na ciężką pracę dzięki której rozwinęliśmy masę umiejętności. Nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy. Jeśli chcesz postać zdrowy/a pamiętaj, że wszystko zaczyna się w głowie, więc postaraj się mieć czysty umysł. Nie jest to łatwe zadanie, ale dzięki niemu zadbanie o resztę ciała będzie znacznie łatwiejsze. Poznałam ciekawe metody, które mogę użyć, aby przyciągnąć uwagę lokalnego społeczeństwa. Muszę oczywiście dodać, że spróbowałam przysmaków z różnych krajów, które dla mnie były czymś zupełnie nowym i smacznym. Trenerzy byli pełni pasji do tego co robią oraz wiedzy. Jestem teraz szczęśliwa i smutna w jednym momencie. Szczęśliwa, bo miałam okazję doświadczyć tego wszystkiego, a smutna, bo już niestety to tylko wspomnienie...

Agata

Comments